Peateemad

Kõik küberpähklit purema!

Kõik küberpähklit purema!

Tallinna Tehnikaülikool ja Kaitseministeerium kutsuvad osalema Küberpähkli uuringus kogu elanikkkonda. Ootame osalema õpilasi alates 10. eluaastast, õpetajaid, vanemaid kui ka kõiki teisi, kes soovivad ennast proovile panna ja panustada küberkaitse valdkonna arengusse. Osaleda saab 15. jaanuarist 11. veebruarini 2018 veebiaadressil www.kyberpahkel.ee

Uuringus soovitakse teada käitumisharjumusi digikeskkondades ja tehnoloogiavahenditega, erinevates olukordades toimimist. Soovime teada saada, kes teie meelest vastutab teavitustöö ja meie kõikide harimise eest, et oleksime targemad ning oskuslikumad internetikasutajad.

Ankeedis on 32 sisuküsimust ja taustaküsimused ning neile vastamine võtab aega 30-45 minutit. Parima elamuse saamiseks soovitame pigem vastamine ette võtta arvutiga. 10-12 aastastele vastajatele võivad küsimused olla keerulised, seega nad võivad vajada täiskasvanu abi terminite selgitamisel.

Koolidele: on mõistlik viia läbi ankeetimine ainetunni raames arvutiklassis. Ankeedi linki saab jagada e-kooli, kooliveebi, kasutatava sotsiaalmeedia kanali kui ka e-maili kaudu vanematele ja õpetajatele.

Ootame kõiki osalema!

Oleme väga tänulikud teie abi eest uuringus osalemise võimaluse levitamise eest.


Birgy Lorenz,

teadur/scientist

Küberolümpia ja Küberpähkli projektijuht

Tallinna Tehnikaülikool

Konverents "Parem internet algab sinust" 6.veebruaril

Konverents “Parem internet algab sinust” 6.veebruaril

Kutsume Teid osalema konverentsil „Parem internet algab sinust“ , mis toimub 6. veebruaril 2018 Telia peamajas (Mustamäe tee 3, Tallinn).
6. veebruaril tähistatakse ülemaailmselt turvalise interneti päeva. Seekordseks fookusteemaks on internetis käitumise kultuur, vastutus ja hoolimine. Päeva üleskutsega „Loo, suhtle ja jaga hoolivalt – parem internet algab sinust“ soovime tõstatada interneti suhtluskultuuri valukohti ja võimalikke lahendusi, et internet oleks kriitika, kiusamise ja hukkamõistu asemel üksteise toetamiseks.

Konverentsil soovime tähelepanu pöörata ka Eesti e-edulugu varjutavatele negatiivsetele külgedele, mis ilmnevad eelkõige meie online suhtluskultuuris ja väljenduvad väga kõrges küberkiusu ulatuses laste ja noorte seas. Statistika kohaselt on iga neljas Eesti õpilane puutunud kokku küberkiusamisega ning iga kuues ise kedagi kiusanud.

Konverentsile registreeruda saab SIIN
Registreerimine lõpeb 02.02.2108 või kohtade täitumisel

Konverentsi ajakava
10.30 – 11.00 Kogunemine ja hommikukohv
11.00 – 11.15 Konverentsi avamine
11.15 – 11.45 Internet culture and challenges in the digital world – Joseph Carson, küberturvalisuse ekspert
11.45 – 12.00 Laste Nõuandva Paneeli uuringu tutvustus: Lapsed ja privaatsus internetis – Katrin Isotamm, Telia kommunikatsioonidirektor
12.00 – 12.30 Mis on suurim julgus tänapäevases digimaailmas? – Kätlin Konstabel, psühholoog ja pereterapeut
12.30 – 13.15 Lõuna
13.15 – 13.30 Meeskonnavõistlus Kahoot’iga „Parem internet algab sinust enesest“
13.30 – 13.50 Isikuandmete kaitsest – Maarja Kirss, Andmekaitse Inspektsiooni arengu- ja analüüsiosakonna nõunik
13.50 – 14.30 Vestluspaneel: Mida muuta interneti suhtluskultuuris? – Veebikonstaabel Maarja Punak; projekti “Targalt internetis” noortepaneeli liige, Jõhvi Gümnaasiumi õpilane Georg Šumailov; Telia kommunikatsioonidirektor Katrin Isotamm; projekti “Targalt internetis” nõuandva kogu liige ja projekti “Nutitund igasse kooli” eestvedaja Birgy Lorenz
14.30 – 15.10 „Nutitund igasse kooli“ projekti tunnustähtede üleandmine – Birgy Lorenz ja Maia Lust, Tallinna Pae Gümnaasium
15.10 – 16.00 Päeva lõpetamine tordi söömisega

Päeva modereerib Mart Valner

Konverentsi korraldavad MTÜ Lastekaitse Liit, Telia ja Eesti Informaatikaõpetajate Selts.

Eesti noored on parimad videote valmistajad

Eesti noored on parimad videote valmistajad

Projekti Targalt internetis raames Hariduse ja Infotehnoloogia Sihtasutuse poolt esitatud projektiidee „Noortepaneeli Youtube kanal“ võitis möödunud aasta lõpus Euroopa Komisjoni poolt korraldatud ideevõistluse. Projekt, mille eesmärk oli innustada noori looma videoid turvalisest käitumisest internetis, toimus selle aasta märtsi algusest novembri lõpuni. Projektis osalesid Eesti, Leedu ja Austria noored. Noori juhendasid videote valmistamisel Soome eksperdid Akseli Virtanen ja Erkka Lehto. Projektitöö tulemusena loodi kolme riigi noorte poolt 21 videot, mis kõik on vaadatavad Youtube kanalist Smartly on the Web https://www.youtube.com/channel/UCZsxqkZT62iqCvfd9qYoD8w . Vidoed on inglise keeles või varustatud ingliskeelsete subtiitritega.

Noorte poolt valminud videod näitavad, et turvalisuse temaatika internetis on neile väga oluline. Enim käsitleti oma töödes privaatsuse ja küberkiusamise teemasid.  Valminud videotest valiti nii noorte kui ka täiskasvanute poolt parimad, et tunnustada noorte tööd.

Parima video tiitli võitis video „Interneti ohutus“ („Internet Safety“), mille autoriks on projekti Targalt Internetis Noortepaneeli liikmed Georg Šumailov ja Robert Pärnpuu. Vaata videot

Kolmanda koha saavutas Luunja kooli noorte video „Häkker“ („The Hacker“), mis sai ka noorte lemmiku tiitli. Vaata videot

Suur tänu kõikidele osalejatele ja palju õnne võitjatele!

Projekti rahastas Euroopa Komisjoni Ühistrahastu programm.

Täna toimub Safer Internet Forum

Täna toimub Safer Internet Forum

Täna Brüsselis toimuval rahvusvahelisel konverentsil Safer Internet Forum on põhiteemaks laste ja noorte interneti kasutus – mida lapsed ja noored kogevad, millised ootused neil on ja milliseid riske kogevad. Samuti on teemaks, internetis pakutav sisu ja teenused  ning laste ja noorte arenguküsimused, ning kuidas parimal viisil edendada koostööd eri huvigruppide vahel, et internet oleks sobiv keskkond lastele ja noortele. Konverentsil toimuvatel diskussioonidel ja töötubades osalevad poliitikud, teadlased, õiguskaitseasutuste ning tehnoloogia ja digitaalsete sideteenuste ettevõtete esindajad, õpetajad, lapsevanemad ja Insafe võrgustiku noortepaneeli liikmed. Rohkem infot  foorumist https://www.eiseverywhere.com/ehome/sif2017/625094/

Konverentsi korraldab Euroopa Komisjoni volitusel European Schoolnet, konverentsi toimumist rahastab Euroopa Ühisrahastu Prorgramm (Connecting Europe Facility).

Kaardimäng #suurim julgus

Kaardimäng #suurim julgus

MTÜ Lastekaitse Liit ja Telia Eesti AS koostöös on valminud kaardimäng “#suurim julgus” . Mängu eesmärk on luua arutelusid, milles mängijad leiavad juhtumikaartidel kirjeldatud olukordadele võimalikke lahendusi. Juhtumikaartidel on valitud olukorrad, millega noored tõenäoliselt ühes või teises rollis osalejatena kokku võivad puutuda. Mäng aitab noortel mõista ka kirjeldatud olukordade võimalikke varjatud olemust ja arendada kriitilise mõtlemise ja koostöö oskusi.
Kaardimängu juhis ja mängukardid on pdf-ina ja välja prinditavana kättesaadavad veebilehel www.suurimjulgus.ee  alajaotuses Õpetajatele, otselingid:

https://suurimjulgus.ee/assets/files/Telia_juhis_315x280.pdf 

https://suurimjulgus.ee/assets/files/Telia_kaardid_EST_A4_print.pdf

Eestlased osalesid edukalt rahvusvahelisel küberkaitse olümpial

Eestlased osalesid edukalt rahvusvahelisel küberkaitse olümpial

Eestlased on rahvusvahelisel küberkaitse võistlusel European Cyber Security Challenge jätkuvalt tugevate riikide hulgas!

Esimesel novembril toimus Hispaanias, Malagas 15 Euroopa riigi noorte kübertalentide vahel jõukatsumine, millest väljusid eestlased 7. kohaga. Võistluse võitis Hispaania. Osalesid Austria, Küpros, Tšehhi, Taani, Eesti, Saksamaa, Kreeka, Iirimaa, Itaalia, Liechtenstein, Norra, Rumeenia, Hispaania, Šveits ja Inglismaa.

Võistlusmeeskond nimega „Team Estonia“ koosnes: kaptenid Kristjan Leotoots ja Artur Luik; meeskonnaliikmed: Heino Sass Hallik, Gregor Eesmaa, Tauri Toel, Taavi Eomäe, Kert Ojasoo, Jürgen Laks, Markkus Olaf Millend ja Tanel Peep.

„Tulime loomulikult võitma, meeskond oli hea! Tuldi toime väljakutsetega, mis olid tehnilised ja vajasid pidevalt ringimõtlemist“, sõnas lühidalt kommentaariks treener Triin Muulmann. „Jäime rahulikuks ja olime paindlikud. Katsumuseks olid tehnilised viperused, mis takistasid võistlusel toimuda nii nagu algselt planeeritud. Meid aitas kiire asjade ümberkorraldamine – aitasime üksteist, suhtlesime üksteisega“, pajatas meeskond üheskoos.

Rahvusvahelisel võistlusel osalemine on osa Küberolümpia projektist, millega toetatakse küberkaitse alast teavitustööd ja noorte talentide leidmist. Küberolümpia idee autor, ellukutsuja ja suurtoetaja on Kaitseministeerium. Peaauhinda, sõitu European Cyber Security Challenge 2017-le, toetas Eesti Interneti SA.Täname ka kõiki teisi toetajaid, kelle abi meeskonna harimisele on olnud hindamatu!

„Järgmine suurem avalikkusele avatud küberkaitse võistlus toimub Eestis uuesti 2018 kevadel, jaanuari lõpus kuulutab Tallinna Tehnikaülikool välja uue nimega võistluse, millesse ootame kõiki küberkaitsest sügavamalt huvituvaid inimesi ennast proovile panema!“, andis teada Küberolümpia projektijuht Birgy Lorenz.

FB: https://www.facebook.com/kyberolympia
Veeb: www.kyberolympia.ee

Juba 4000 õpilast on osalenud digitaalse ohutuse testis

Juba 4000 õpilast on osalenud digitaalse ohutuse testis

Kaitseministeerium, Eesti Interneti Sihtasutus ja Tallinna Tehnikaülikool kutsuvad 4.-9. klasside õpilasi osalema digitaalse ohutuse alase pädevuste testis (www.küberpähkel.ee). Testitäitjate vahel loositakse välja auhinnad!

Oktoober on Euroopas küberturvalisuse teadlikkuse tõstmise kuu – toimuvad mitmed üritused, et arutada olulisi infotehnoloogia arenguid puudutavaid küsimusi. Kõik me puutume kokku sotsiaalmeediaga, petukirjadega, privaatsuse hoidmisega ja sellega, kuidas oma tervist hoida suurenevas tehnoloogiakasutuses. Selle kõigega on kimpus ka lapsed. Lapsed vajavad täiskasvanute tähelepanu ja tuge, et kõige uuega turvaliselt hakkama saada. Samas on lapsed väga nutikad – peavad nad ju hakkama saama täiskasvanute maailmas – internetis!

Kutsume koole ja õpetajaid ainetundide raames 9. oktoobrist 5. novembrini läbi viima e-testimist 4.-9. klasside õpilaste hulgas. Testi tegemisel soovime, et iga laps vastaks nii, nagu tema vastavat olukorda lahendaks; meid huvitab, mida tegelikult arvatakse ja kuidas käitutakse. Igas vanuseastmes jagame loosiga auhindu. Auhinnad on nii individuaalsed kui ka koolidele (koolitused ekspertidega). Kõik auhinnad välja pannud asutused ja auhindade loetelu leiab siit: https://kyberpahkel.c-lab.ee/?page_id=115

Test koosneb 30 küsimusest ja taustaküsimustest ning ei ole anonüümne. Noorematel klassidel läheb testi tegemiseks aega kauem ja see võib tunduda keeruline (tihti tuleb valida mitu sobivat vastust), aga sellest ei maksa end heidutada lasta, sest tegutseme ühes ja samas interneti- ja tehnikamaailmas ning vahel ongi elus mõned asjad keerulisemad ja mõned lihtsamad. NB! Kui teie kool ei ole testimise läbiviimist planeerinud, siis osaleda saab ka individuaalselt kodus arvuti tagant või oma nutiseadmega.

Testi läbiviimist toetavad Kaitseministeerium, Eesti Interneti Sihtasutus, Tallinna Tehnikaülikool, HITSA, Politsei- ja Piirivalveamet, projekt “Targalt internetis”, Telia Eesti, BCS Koolitus ja Insplay.

Info: www.küberpähkel.ee
Võistluse Facebooki kanal fännidele ja uuenduste saamiseks: https://www.facebook.com/kyberp2hkel/

Suurim julgus on hoida ennast ja teisi

Suurim julgus on hoida ennast ja teisi

Igaüks meist teab, mis on julgus. Kuid, mis on see, mis meilt iga päev suurimat julgust nõuab?
Iga neljas õpilane Eestis puutub kokku kiusamisega. Me räägime palju sellest, kui edukas e-riik on Eesti, kuid miks me ei räägi sellest, et küberkiusamine on Eestis levinum kui ükskõik kus mujal Põhja-Euroopas? On aeg seda rasket tõde endale tunnistada ja tuua suhtluskultuuri tagasi empaatiat, teineteise mõistmist ja hoidmist.Kuidas me seda teeme? Julgusega. Suurima julgusega.
Vaata lähemalt #suurimjulgus.ee 

Kutsume programmeerimisnädalal õpitubasid korraldama!

Kutsume programmeerimisnädalal õpitubasid korraldama!

Õpetajad, ringijuhendajad ja teised huvilised on oodatud programmeerimisnädalal Code Week (7.-22.oktoober 20017) korraldama lastele ja noortele vanuses 5-20 eluaastat õpitubasid.
ProgeTiigriprogrammi ja Targalt internetis projekti raames korraldatavate õpitubadega toetame tehnoloogiahariduse ja targa internetikasutuse laialdasemat levikut õppijate ja õpetajate seas.

Õpitubade läbiviimiseks võib valida erinevaid tehnoloogilisi vahendeid ja võimalusi, samuti neid omavahel lõimida: robootikaseadmed, programmeerimine, 3D-tehnoloogia, arvuti teel juhitavad seadmed, multimeedia jne. Lisaks tehnoloogiliste vahendite ja keskkondadega tutvumisele peame tähtsaks ka tähelepanu pööramist targale ja turvalisele internetikasutusele, niisiis võib tänavustes töötubades ka eraldi teemana käsitleda tarka internetikasutust.

NB! Õpitubade läbiviimist toetab HITSA, toetuse saamiseks tuleb esitada ideekavand. Saadetud ideekavanditest valib HITSA välja toetuse saajad.

ÕPITOA KORRALDAMISE TINGIMUSED:

 • Ühe õpitoa minimaalne pikkus on 2 akadeemilist tundi.
 • Õpitoad peavad olema suunatud huvilistele vanuses 5-20 eluaastat.
 • Õpitoas osalejate minimaalne arv on 12.
 • Kaasatud peavad olema ka õppijad väljaspool korraldaja kooli/lasteaeda vm asutust. Seega palume õpitoa korraldamisel arvestada sellega, et tegemist on avaliku üritusega, kuhu võivad registreeruda kõik huvilised.
 • Üks korraldaja võib läbi viia mitu õpituba.
 • Õpituba peab toimuma ajavahemikul 7.–22. oktoober 2017.
 • Õpituppa registreerumine tuleb avada hiljemalt 26. septembril 2017 (registreerumisvormi näidis).
 • Kõik osalejad peavad õpitoas osalemise kinnitama allkirjaga registreerimislehel (lae registreerimisleht alla siit). Registreerimisleht tuleb teha iga õpitoa kohta eraldi ja saata HITSA-le pärast õpitoa toimumist (aadress: Elise-Marit Kippar, Hariduse Infotehnoloogia Sihtasutus, Akadeemia tee 21/1, Tallinn 12618).
 • Õpitoa korraldaja vastutab ise kõikide korralduslike tegevuste eest (registreerumise avamine, toitlustuse tellimine, osalejate leidmine jne). HITSA toetab õpitoa korraldamist, hüvitades korraldajale õpitoa läbiviija töötasu (110€ bruto/1 õpituba) ja osalejate kerge eine (kuni 3€/osaleja).
 • Õpitoa läbiviimiseks vajalike uute tehnoloogiliste seadmete ostmist ega ruumi renti ei toetata.
 • Läbiviidav õpituba tuleb lisada Code Week Euroopa kaardile: http://events.codeweek.eu.
 • Samuti tuleb lisada töötubadest/seal valminud loovtöödest video või pildimaterjal Facebooki gruppi, mis on loodud selleks, et õpetajad ja juhendajad saaksid jagada häid ideid ja näha, milliste vahvate tegemistega paistavad silma teised haridusasutused. Juhime tähelepanu, et juhul, kui fotol või videos on lapsed äratuntavad, peab nende avalikustamisel olema ka lapsevanema nõusolek.

Esita õpitoa läbiviimise kavand SIIN hiljemalt 17. septembriks 2017.

Õpitubasid toetatakse Euroopa Liidu Euroopa Sotsiaalfondi meetmest “Kaasaegse ja uuendusliku õppevara arendamine ja kasutuselevõtt“ (2014-2020.1.03.15-0001) ja Euroopa Ühendamise Rahastu projektist „Targalt Internetis“. Üleeuroopaline programmeerimisnädal Code Week on Euroopa Komisjoni algatatud ürituste seeria, mille raames kutsutakse üles kõiki tehnoloogiaharidusest huvitatud ettevõtteid, organisatsioone ja haridusasutusi rääkima programmeerimisest ning korraldama sellega seotud üritusi. 

Eestis käivitus küberkiusamise vastane kampaania

Eestis käivitus küberkiusamise vastane kampaania

Sel nädalal algas Eestis küberkiusamise vastane kommunikatsioonikampaania, mille eesmärk on küberkiusamise probleemi märgata, vähendada ja ennetada.

 MTÜ Lastekaitse Liit viis eelmise aasta sügisel koolinoorte seas läbi küsitluse, mille tulemused olid jahmatavad: enam kui 25% küsitletud lastest ja noortest (4.-12. klasside õpilased, kokku enam kui 1000 last) tunnistas, et on viimase aasta jooksul kokku puutunud küberkiusamisega. 17% vastanuist aga märkis, et on ka ise kiusaja rollis osalenud.

„Need numbrid on selgelt liiga kõrged! Eesti e-edulugu on kõikjal maailmas tuntud, kuid online platvormide ja -keskkondade kasutuse laia levikuga seotud ohud paraku ala-arutatud. Küberkiusu märkamiseks ja vähendamiseks peame sellest probleemist avatult rääkima ja ühiselt mõtlema, kuidas tuua suhtluskultuuri rohkem empaatiat, teineteise mõistmist ja hoidmist sõltumata sellest, kas tegu on offline või online kanaliga,“ märkis Telia Eesti kommunikatsioonijuht Katrin Isotamm.

Sel nädalal tuligi Telia koos Lastekaitse Liidu, Haridus- ja Teadusministeeriumi ning paljude teiste partneritega välja #suurimjulgus kampaaniaga, mille eesmärk on küberkiusu probleemi tunnistada ja kogu ühiskonda arutellu kaasata.

„Kiusamine ei mõjuta ainult koolinoori, vaid kõiki, kes neid ümbritsevad: õpetajaid, klassikaaslasi, sõpru, õdesid-vendi, emasid ja isasid. Sageli liigub ta klassiruumist üle nutiseadmetesse ja vastupidi. Kiusamine internetis on aga seda salakavalam, et võib toimuda 24/7, mõjub kiusaja vaatest anonüümsena, kuna kohene tagasiside puudub ja põhjustatud valu pole näha. Seetõttu on ka empaatiavõime väiksem,“ lisas Isotamm.

Lastekaitse Liidu projekti „Targalt internetis“ koordinaatori Malle Hallimäe hinnangul saab kiusamiskäitumine alguse hoiakutest ja väärtushinnangutest. “Oluline on, et lapsevanemad räägiksid lastega eakaaslastega suhtlemise ja suhete teemal ning milline käitumine on kiusamine. Küberkiusamine võib sageli toimuda varjatult. Avatud suhtlemine lapsega aitab lapsel, juhul kui ta peaks sattuma kiusamise ohvriks, sellest rääkida.”

„Meil on hea meel näha, et Telia on haaranud initsiatiivi küberkiusamisele tähelepanu juhtimisel, sest me alahindame juba täna digimaailmas peituvaid ohte,“ kiitis Haridus- ja Teadusministeeriumi e-teenuste osakonna asejuhataja Kristel Rillo Telia algatust. „Pead liiva alla peita ei ole mõistlik, digi on meie elus juba väga laialdaselt. Samas saame olla targemad ja olla ohtudest üle ning tõesti püüda digist vaid parima võtta. Oluline on süvendada debatti kübermaailma ohtude üle ning rõhutada teema teadlikkuse ja digioskuste kasvu ka meie koolides,“ märkis Rillo ja lisas, et juba praegugi kujundavad koolid riikliku õppekava raames õpilaste digipädevusi, sealhulgas küberohtudega toimetulekuks vajalikke oskusi“.

#suurimjulgus kampaania peamine sõnum on, et kiusamine – eriti anonüümne kiusamine internetis ja nutiseadmetes –  ei nõua julgust. Suurim julgus on hoopis kiusule vastu astuda ja pakkuda tuge kõigile, kes ise end kaitsta ei oska või ei suuda. Kampaania ei näita näpuga süüdlaste poole, ei karista ega häbista.

„Proovime hoopis minna algpõhjuste juurde, kõnetame nii neid, kes on kiusanud või on olnud kiusatud kui ka paljusid kõrvalseisjaid, kellel on kiusuvastases võitluses väga oluline roll. Julgustame kiusu märkama, sekkuma, abi ja tuge pakkuma,“ selgitas Katrin Isotamm.

Küberkiusu vastane kampaania on septembris-oktoobris nähtav kõigis peamistes kanalites – välipindadel, teles ning print- ja sotsiaalmeedias. Telia teenindajad ja tehnikud saavad kampaania raames kandmiseks temaatilised t-särgid. Kampaania keskpunkt on veebileht  www.suurimjulgus.ee, mis koondab teema kohta kogu vajalikku infot.

#suurimjulgus kampaania sündis Telia ja mitmete heade partnerite koostöös. Oma panuse on andnud teiste Haridus- ja teadusministeerium, Eesti Lastekaitse Liit, kiusamisvastane programm KiVa, veebikonstaablid, Lasteabi, Eesti Meedia, Vaikuseminutid, Salliv Kool, TÜ Eetikakeskus ning Eesti Õpilasesinduste Liit. Samuti saavad erinevates meediakanalites sõna lapsed ja noored ise, kuulsused ning eeskujud, teiste hulgas muusikud Getter Jaani, Sofia Rubina, Kristel Aaslaid; noorteadlane Frida Laigu, ekstreemsportlane ja youtuber Mikael Parman, näitleja ja tv saatejuht Ilja Nartov, IT ettevõtja Vladimir Funtikov, youtuber Martti Hallik, laulja ja näitleja Timur Ilikajev, ajakirjanik Jelena Poverina.

 Lisainfo: Raigo Neudorf, meediasuhete juht/media relations manager
Telia Eesti AS
mob: +372 51 69 747
raigo.neudorf@telia.ee

Partnerid