Events
 • In the framework of „Targalt Internetis“ project, the Information Technology Foundation for Education is organizing 3 web safety courses on October 24th. The courses are prepared based on the needs of teachers, as the questions and problems teachers face in the classroom depend a lot on the target groups the teachers are working with.

  Web safety courses for teachers

  In the framework of „Targalt Internetis“ project, the Information Technology Foundation for Education is organizing 3 web safety courses on October 24th. The courses are prepared based on the needs of teachers, as the questions and problems teachers face in the classroom depend a lot on the target groups the teachers are working with.

  Continue Reading...

 • (EST) Meil on õigus avastada, õppida ja nautida kõike huvitavat, mida internet pakub. Kuid samas peab arvestama, et internetis võib kokku puutuda ka erinevate ohtudega, millest peaksime teadlikud olema.

  Tunne oma netisõpru

  (EST) Meil on õigus avastada, õppida ja nautida kõike huvitavat, mida internet pakub. Kuid samas peab arvestama, et internetis võib kokku puutuda ka erinevate ohtudega, millest peaksime teadlikud olema.

  Continue Reading...