Peateemad

Küberpähkli 2018 uuringu tulemused selgunud

Küberpähkli 2018 uuringu tulemused selgunud

allikas: Eesti Interneti Sihtasutus

KüberPähkli uuringus osales 2018. aastal üle 9600 õpilase. Kõige enam vastanuid oli 4.-6. klassidest Tallinnast ja Harjumaalt. Uuring sisaldas kokku 27 valikvastustega küberturvalisuse teadmisi kontrollivat küsimust teemadel nagu terminid ja seadused, operatsioonisüsteem ja võrk, tulevikutehnoloogiad, paroolid ja ühendumine, sotsiaalmeedias tekkivate probleemide lahendamine, ostlemine internetis ja digimõistatused. 

Uuringu teostajate sõnul saab uuringu tulemustest läbiviiva joonena järeldada, et see, kes tunneb end digipädevamana, teeb ka näiliselt paremaid otsuseid olles probleemide lahendamisel proaktiivsem – oskab tuua välja, et on vaja küsida abi, internetist saab lahendusi leida jne. Samas on digiohutuses targemad õpilased ka riskialtimad. Osalemine erinevates arvuti- ja tehnoloogiaalaste ringide tundides ei ole garantiiks, et küberhügieeni alased oskused oleksid paremad. Suurima murekohana tuli välja vähene koolipoolne tugi sisuliste digiohutuse ja küberkaitse teemade õpetamisel, sest tavaline õpetaja või õpetajaid toetav haridustehnoloog pöörab enamasti tähelepanu küll „heale käitumisele internetis“, kuid vähem õpilase tehnilisele oskusele ennast ise keerulises olukorras aidata.

Loe uuringust rohkem

https://www.internet.ee/eis/uudised/opilaste-kuberturvalisuse-teadmiste-uuring-kuberpahkel-digiteadlikus-toob-nii-paremad-otsused-kui-k

Meemikonkurss "Rõõmud või mured digimaailmas"

Meemikonkurss “Rõõmud või mured digimaailmas”

Projekt Targalt Internetis, Tallinna Tehnikaülikool, Tartu Ülikool, Kaitseministeerium, Pärnu Rääma Põhikool, Pelgulinna Gümnaasium, Eesti Informaatikaõpetajate Selts, Kunstihariduse Ühing kuulutavad välja õpilaste meemikonkursi “Rõõmud või mured digimaailmas”

Reeglid:
Osalema ootame: 4.-12. klasside õpilasi.
Meem on eestikeelne.
Võistlusele esitab tööd õpetaja. 
Meemi juures on kooli nimi, õpilase nimi või alias ja klass/vanus ning juhendaja nimi ja e-mail. 
Võistluse aeg 1.-14.veebruar 2019.

https://padlet.com/birgy_lorenz/digimaailm?fbclid=IwAR06arKVTIH49SBduyqbPQnPPMuddcatUOegqv4UK7S0BWLhykUL1MHKU6U

Võistlustöid kasutatakse meeme puudutava teadustöö tegemisel, huvitavaid meeme kindlasti hakkab kasutama terve maailm! Kõikide osalejate vahel loositakse välja toetajate auhinnad veebruari lõpus.

Kontakt: birgy.lorenz@taltech.ee

"CyberSecurity meets Robotex" võistlusel saavutas esikoha Tallinna 21. Kool

“CyberSecurity meets Robotex” võistlusel saavutas esikoha Tallinna 21. Kool

Planeedi suurimal robootikafestivalil Robotex toimus esmakordselt “CyberSecurity meets Robotex” võistlus põhikoolide, gümnaasiumide ja kutsekoolide kübertalentide meeskondadele. Üldarvestuses võitis esikoha koha Tallinna 21. Kool, kutsekoolide kategoorias Pärnumaa Kutsehariduskeskus.

“CyberSecurity meets Robotex” võistlusel osales 27 üldharidus- ja kutsekoolide küberkaitse talentide meeskonda, kes varem sarnastel kübervõistlustel osalenud ei ole. Küberturvalisuse teadlikkuse uuringu KüberPähkel koolivoorus osales 52 kooli, kellest seast pandi võistlusele kokku 24 meeskonda, lisaks 3 meeskonda kutsekoolidest. Võistlus toimus “Capture The Flag” (CTF) stiilis ehk gruppides tuli lahendada kahe tunni jooksul 33 ülesannet.

Võistluse võitjad kuulutati välja kokku 5 kategoorias:

  • -9. klasside kategoorias võitis Tallinna Reaalkool;
  • -12. klasside kategoorias võitis Tallinna Järveotsa Gümnaasium;
  • -12. klasside kategoorias võitis Tallinna 21. Kool;
  • kutsekoolide kategoorias Pärnumaa Kutsehariduskeskus.
  • Üldarvestuse II ja III koha eriauhinna võitsid vastavalt Nõo Reaalgümnaasium ja Tartu Tamme Gümnaasium.

Telia Eesti AS, CGI Eesti AS ja Malwarbytes Estonia OÜ panid võitjatele välja praktilised küberkaitsealaseid oskusi parendavad koolitused.

“CyberSecurity meets Robotex” võistlust toetasid lisaks Eesti Interneti Sihtasutus, Kaitseministeerium, TalTech, Startup Estonia, Zone Media OÜ, Kehtna Kutsehariduskeskus, Pärnumaa Kutsehariduskeskus, CTF Pärnu, MTÜ Forwardspace, Eesti NATO Ühing, Haridus ja Teadusministeerium, Politsei- ja Piirivalveamet.

Loe lisa siit:

https://www.internet.ee/eis/uudised/cybersecurity-meets-robotex-voistlusel-sai-esikoha-tallinna-21-kool

Vaata konverentsi "Kuidas elad, Eestimaa laps? Lapsed muutuvas digimaailmas" ettekandeid

Vaata konverentsi “Kuidas elad, Eestimaa laps? Lapsed muutuvas digimaailmas” ettekandeid

22.novembril toimunud Lastekaitse Liidu aastakonverentsil „Kuidas elad, Eestimaa laps? Lapsed muutuvas digimaailmas“ oli fookuses lapse õiguste ja heaolu tagamine internetis digitehnoloogia ajastul.

Konverentsi avas Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid tervituskõnega.
Konverentsi teemad, leiad siit.
Ettekannete slaidid on leitavad esineja nime ja tema ettekande lühitutvustuse juures siin.
Konverents on järelvaadatav siit.
Konverentsil autasustati lapse õiguste kuu joonistusvõistluse võitjaid. Võitjate nimed ja nende tööd leiad siit.

Konverentsi “Kuidas elad Eestimaa laps. Lapsed muutuvas digimaailmas” korraldajaks oli Lastekaitse Liit koostöös Hariduse Infotehnoloogia Sihtasutuse, Politsei- ja Piirivalveameti ning Sotsiaalkindlustusametiga rahvusvahelise projekti Targalt internetis raames.

Tule konverentsile "Kuidas elad, Eestimaa laps? Lapsed muutuvas digimaailmas"

Tule konverentsile “Kuidas elad, Eestimaa laps? Lapsed muutuvas digimaailmas”

MTÜ Lastekaitse Liit rahvusvaheline aastakonverents„Kuidas elad, Eestimaa laps? Lapsed muutuvas digimaailmas“ toimub neljapäeval, 22. novembril kl 10.30 – 16.30 Hestia Hotel Europa konverentsikeskuses ( Paadi 5, Tallinn ).

Digimaailm on loomulik osa meie igapäeva maailmast. Üha rohkem tarbime e-teenuseid ning seega aina olulisemaks saab oskus neid teenuseid teadlikult tarbida, aga ka kujundada. Lapsed õpivad uut tehnoloogiat kasutama kiiremini kui täiskasvanud, sest nad sünnivad maailma, kus arvuti ja nutivahendid on elu loomulik osa. Digimaailm kujutab lastele ühekorraga nii suurepäraseid võimalusi (õppimiseks, osalemiseks, suhtluseks, info tarbimiseks ja loomiseks) kui ka märkimisväärseid ohte (kahjustava materjali tarbimine, seksuaalse väärkohtlemise ohvriks langemine, küberkiusamine jm).

Kuidas lapsed digitehnoloogiat ja selle pakutud võimalusi kasutavad, milline osa on digitehnoloogial lapse õpiprotsessis ja tema arengus, aga ka milliseid riske lapsed ja noored võtavad, milliseid ohte kogevad, millist teavet ja tuge digitaalses suhtlusvõrgustikes edukaks toimetulekuks vajavad ja kellelt. Milline on  täiskasvanute (õpetajate, lapsevanemate, lastega töötavate spetsialistide) roll laste ja noorte digipädevuse arengu toetamises. Need on teemad, millest konverentsil räägivad oma erialal tunnustatud spetsialistid Eestist, Soomest, Sloveeniast ja Suurbritanniast.

Konverents toimub MTÜ Lastekaitse Liidu, Hariduse Infotehnoloogia Sihtasutuse, Sotsiaalkindlustusameti ja Politsei – ja Piirivalveameti koostöös projekti „Targalt internetis“ raames.

Konverentsi programmiga saab tutvuda ja registreeruda konverentsi kodulehel https://konverents.lastekaitseliit.ee Konverentsile saab registreeruda kuni 16. novembrini, kuid palume arvestada, et registreerimine lõpeb kohtade täitumisel. Registreerimisel palume märkida, millises töötoas osaleda soovite.

Konverentsi kaasrahastavad Hasartmängumaksunõukogu, Hariduse Infotehnoloogia Sihtasutus, Politsei- ja Piirivalveamet, Euroopa Komisjoni programm Connected European Facility.

Eesti tiim saavutas kübervõistlusel 7. koha

Eesti tiim saavutas kübervõistlusel 7. koha

Eesti tiim saavutas kahepäevasel võistlusel “European Cyber Security Challenge” Londonis 17 riigi seas seitsmenda koha.

Võistlusel oli lahendada 39 erinevat ülesannet ning jagamisel 220 000 virtuaalset raha. Testiti oskusi alustades luku murdmisest kuni kohtueelse ekspertiisi ja esitlusoskusteni. Eesti Interneti Sihtasutuse teatel oli võistlus pinev nii pealtvaatajatele kui osalejatele, sest esikümne kohtade jaotus selgus alles viimastel minutitel.

Eesti meeskonnas olid järgmised kübertalendid: meeskonna kapten Artur Luik (TTÜ, Skype, Microsoft), Heino Sass Hallik (TTÜ, Devtailor), Tanel Peep (TTÜ), Johannes Kadak (TTÜ Tartu Kolledž, Tarkvent OÜ), Mark Vainomaa (Väike-Maarja gümnaasium), Martin Saar, Martin Širokov, Rao Zvorovski, Taavi Eomäe ja Jürgen Laks (kõik Tartu ülikool).

Eesti võistkonnal olid kohapeal abiks treener Triin Muulmann (Kehtna kutsehariduskeskus), vaatleja Krista Mulenok (Eesti NATO Ühing) ning KüberNaaskli võistluse projektijuht Birgy Lorenz (TTÜ).

Eesti meeskonna saatmist ECSC võistlusele toetasid kaitseministeerium ja Eesti Interneti Sihtasutus, läbi aitas viia tehnikaülikooli küberkriminalistika ja küberkaitse keskus. Londonis peetud võistlus oli mitmete Euroopa riikide initsiatiiv, mille eesmärk on on kaasata küberjulgeolekualaseid talente kogu Euroopas ja ühendada suure potentsiaaliga noori talente küberjulgeoleku valdkonna ettevõtjatega.

Võistluse korraldasid Euroopa küberturvalisuse ekspertiisikeskus ENISA, Cyber Security Challenge UK ja telekommunikatsiooniettevõte BT Group plc.

Allikas: Äripäev. ITuudised.ee 

KüberOlümpia - tunnustatud küberhariduse projekt Euroopas

KüberOlümpia – tunnustatud küberhariduse projekt Euroopas

Rootsis, Göteborgis toimuval järjekorras neljateistkümnendal “European Computer Science Summit” tippkohtumisel tunnustati II kohaga Eesti KüberOlümpia projekti, mille raames toimuvad küberhügieeni parendavad uuringud ja võistlused noortele. Tippkohtumist korraldab Informatics Europe, mis koondab 120 akadeemikut ja dekaani 30 riigi ülikoolidest. 

KüberOlümpia projekti raames toimuvad KüberPähkli küberturvalisuse teadlikkuse uuring ja võistlus 10-18-aastastele koolinoortele ning küberkaitsjate võistlus KüberNaaskel 14-25-aastastele. KüberNaaskli parimad osalevad peaauhinnana rahvusvahelisel võistlusel “European Cyber Security Challenge”. KüberOlümpia projekti eesmärk on leida andekaid noori küberkaitse valdkonnas, analüüsida võimalikke puudujääke ja kitsaskohti nii teadlikkuses kui ka treeningprogrammides ja juurutada vajalikke treeningprogramme, harida laiemat publikut ja tõsta kuritegevuse ennetamiseks teadlikkust. Samuti on oluline luua nii hariduse- kui ka karjäärivõimalusi.

2018.aasta tippkohtumisel pärjatud projektid keskendusid noorte ja eriti tüdrukute küberharidusele ja uutele metoodikatele informaatikaõppes. Tippkohtumine toob kokku Euroopa ülikoolide IT-valdkondade juhid ja akadeemikud, kes soovivad ühiselt arutada, kuidas pakkuda parimat töökeskkonda ja õppimisvõimalusi ja võrgustamist kõikidele Euroopa kodanikele.

“Parimate projektide hulgast kolm tõid  välja küberturvalisuse kui informaatikaõppe parendamise ühe alustala. Ajame õiget asja luues võimalusi noortele ja tuues laua juurde ka koolitajad ja kogukonna – ühiselt muudamegi maailma paremaks”, rõõmustas KüberOlümpia projekti juht Birgy Lorenz.

Projekti viib ellu Tallinna Tehnikaülikooli Infotehnoloogia Teaduskond koos Kaitseministeeriumi, Eesti Interneti Sihtasutuse ja paljude teiste toetajate abiga.

Osalemine European Computer Science Summitil sai võimalikuks tänu IT Akadeemia programmile.

Lisainfo: Birgy Lorenz, KüberOlümpia projektijuht, birgy.lorenz@ttu.ee

Sõber karuga targalt internetis

Sõber karuga targalt internetis

Nüüdisaegsed lapsed on juba sündinud digimaailma, milles toimetamine on neile iseenesestmõistetav. Siiski vajavad lapsed ka virtuaalkeskkonnas toimetulemiseks täiskasvanute toetust. Kuna lapsed õpivad eeskätt täiskasvanu isiklikust eeskujust, peab õpetaja ise olema teadlik digimaailma võimalustest ja riskidest ning sellises keskkonnas hästi toime tulema. Programmi „Kiusamisest vabaks!“ kui projekti „Targalt internetis“ eesmärgiks on lastele turvalise õpi- ja kasvukeskkonna loomine.

Lastekaitse Liit on loonud „Kiusamisest vabaks!“ ja „Targalt internetis“ ühendava digitaalse juhendmaterjali, mis tutvustab koolieelse lasteasutuse ja kooli õpetajale võimalusi „Kiusamisest vabaks!“ raames oluliste teemade käsitlemist digikeskkondadesse puutuvalt. Digitaalses maailmas läheb heaks ja ohutuks toimetulekuks tarvis samasuguseid sotsiaalseid oskusi kui nn reaalses maailmas ning lisaks ka teadmisi digivahenditest ja -keskkondadest. Nendeni juhendmaterjal juhatabki!

Digitaalse juhendmaterjali „Sõber Karuga targalt internetis“ eesmärgiks on tutvustada õpetajale võimalusi, kuidas leida tee laste ja lapsevanematega digimaailmaga seotud küsimuste arutamiseni – mis on digimaailm, millised on digitaalsed suhtlusvahendid ja kuidas digitaalne suhtlemine erineb nn silmast-silma suhtlusest; millega arvestada digivahendite vahendusel suhtlemisel; mida arvestada info kogumisel ja selle jagamisel digimaailmas ning seal sisu loomisel; mida pidada silmas turvalisusega seoses; mis on küberkiusamine ja kuidas sellega toime tulla.

Juhendmaterjal asub SIIN.

Materjali loomist on rahastas Haridus- ja Teadusministeerium.

Code Week kutsub kõiki programmeerima

Code Week kutsub kõiki programmeerima

6.-21. oktoobrini 2018 toimub juba kuues üleeuroopaline programmeerimisnädal Code Week, mis tutvustab programmeerimist lõbusal ja kaasahaaraval viisil. Osalema on oodatud kõik, ka eelneva kogemuseta huvilised. 17. september on viimane päev, mil juhendajad saavad töötubade läbiviimiseks toetust taotleda.

Hariduse Infotehnoloogia Sihtasutus kutsub koole, ettevõtteid jt korraldama Code Weeki raames programmeerimisüritusi. Töötubade läbiviimiseks saavad õpetajad ja juhendajad taotleda ka toetust. Taotlus tuleb esitada hiljemalt 17. septembriks kell 17. Täpsemad tingimused leiab meie kodulehelt.

Tegevuste läbiviimisel on korraldajatel vabad käed nii sihtrühma kui ka vormi osas – korraldada võib koolitusi, töötube, loenguid, avatud uste päevi, võistlusi või ükskõik milliseid muid programmeerimise ja IT-ga seotud sündmusi.

Kanname Eesti programmeerimiskaardile!

Kõik üritused koondatakse ühtsele programmeerimisnädala kaardile. Üritusi saab lisada igaüks ja seda ka tasub teha, et Eesti Code Weeki ajal Euroopas hästi silma paistaks. 2016. aastal oli Eesti oma 300 üritusega koguni maailmas esikohal ürituste arvu ja rahvaarvu võrdluses. 2017. aastal langesime veidi, kuid tänavu on meil taas võimalus näidata, milleks me võimelised oleme!

Programmeerimisnädal Code Week on Euroopa Komisjoni algatus, mille raames kutsutakse üles kõiki ettevõtteid, organisatsioone ja haridusasutusi rääkima programmeerimisest ja korraldama sellega seotud üritusi. Osalema on oodatud igas vanuses huvilised ning varasem kokkupuude programmeerimisega pole oluline.

Code Weeki algatasid 2013. aastal Euroopa Komisjoni noored digitaalarengu tegevuskava nõustajad. Tänaseks on kaasatud üle 50 riigi kogu maailmast. 2017. aastal toimunud programmeerimisnädalal osales kokku ligi 1,2 miljonit erinevas vanuses inimest. Eestis koordineerib Code Weeki tegemisi Hariduse Infotehnoloogia Sihtasutus.

Liitu Koolirahu lepinguga

Liitu Koolirahu lepinguga

Soovides, et 2018/2019 õppeaastal valitseks Eesti koolides töine ja sõbralik meeleolu ning õpilaste ja õpetajate koostöö tugineks teineteise mõistmisele ja usaldusele, lepime kokku järgnevas:

  • Märkame, kuulame ja tunnustame üksteist!
  • Oleme sallivad, hoiame kokku ja aitame üksteist!
  • Hoidume vägivallast ja meelemürkidest – kool peab olema turvaline ja mõnus paik!
  • Teeme koostööd ja osaleme aktiivselt koolielus, armastame õppimist ja õpetamist!

Oleme üksteisele heaks eeskujuks: suured muutused algavad väikestest sammudest!

Liitun Koolirahu lepinguga

Liitu allpool oleva vormi kaudu või prindi allkirjastamiseks välja SIIT. Liituda saad igal juhul – ka siis, kui sinu kool on/ei ole juba liitunud koolide nimistus esindatud või sa ei ole seotud ühegi kooliga.

http://koolirahu.lastekaitseliit.ee/allkirjasta-koolirahu-leping/

Partnerid