Peateemad

Konkursid

Konkursid

Nutikalt netis – õpilaste ja õpetajate omaloomingu konkurss

Konkursi aeg: 9.02.-31.03.2016

Sihtrühm ja kategooriad: I-II kooliaste; III kooliaste; gümnaasium ja kutsekool; õpetaja

Eesmärk: luua interneti ja/või nutiseadmete ohutust ja võimalusi tutvustavaid teste, ristsõnu, koomikseid ja videoid.

Täpsema teema võite vabalt valida.

Siin on toodud näiteks mõned videote võimalikud teemad, ühes töös võib kasutada ka mitut erinevat teemat: mis täna laigitud, see seinal näha; Facebook on sõprade paradiis; nutivahend aitas mind hädas; arvutimängudest/netis surfates olen õppinud; netikett; andmed on kadunud, kuidas kaitsen oma andmeid; tehnika ülekasutus; konto häkkimine; identiteedivargus; küberkiusamine; kübersõprus; sõltuvus mängimisest või sotsiaalvõrgustikus suhtlemisest, vaba teema. Probleemlugude puhul võiks olla ka lahendus, millest teistel oleks võimalik õppida.

Kasutus: saadetud parimad testid, ristsõnad, videod ja koomiksid pannakse üles www.targaltinternetis.ee teistele vaatamiseks/lahendamiseks.

Reeglid:

 • Iga sihtrühma kuuluv inimene võib esitada 1-3 konkursitööd.
 • Töö võib esitada eesti, vene või inglise keeles.
 • Teoste loomiseks võib kasutada vabalt valitud keskkonda.
 • Hea keskkond testide, ristsõnade jmt tegemiseks on näiteks https://learningapps.org, mis võimaldab kasutajal erinevaid äppe luua (ristsõnu, miljonimängu, sõnasegadikke, mitme valikuga viktoriini jne). Mõned õpilaste poolt loodud äpid leiate: http://laps.targaltinternetis.ee/materjalid-opilastelt-opilastele/.
 • Veebilehelt http://koolielu.ee/tools/index leiate programmide ja veebikeskkondade tutvustused, mis sobivad õppetöösse. Vahendeid saab kasutada õppematerjalide loomiseks, õppetöö läbiviimiseks, testide koostamiseks, materjalide koondamiseks jne. Kõikidele töövahenditele on loodud eestikeelsed juhendid.
 • Veebilehel https://jeopardilab.com saab luua oma küsimustega kuldvillaku. Näiteks Targalt internetis noortepaneeli noored koostasid ühe seminari käigus kuldvillaku:https://jeopardylabs.com/play/targalt-internetis2.
  • Head õppimist ja katsetamist!


Esitatud töö

 • peab olema autori looming (ehk ei tohiks saata kellegi teise loodud testi, koomiksit, ristsõna või videot)
 • saatke link tööle kuni 03.2016 aadressile kerli@lastekaitseliit.ee.
 • Töö esitaja kirjutab kirja sisuks:
  a. oma nime
  b. kooli ja klassi või et on õpetaja
  c. lisab lingi oma esitatud tööle
  d. oma e-maili, mille kaudu saab temaga ühendust võtta.

Osaleja annab materjali võistlusele esitades korraldajatele õiguse materjali tasuta kasutada ja avaldada veebis www.targaltinternetis.ee. Iga laekunud materjali vaatavad korraldajad enne veebis avaldamist üle. Korraldajatel on õigus keelduda hariduskonkursile mittesobivate materjalide vastuvõtmisest.

Žürii hindab töid eraldi neljas kategoorias: sobilikkus konkursi eesmärkidega; töö sisu informatiivsus, atraktiivsus ja korrektsus; tehniline teostus; originaalsus 5 palli süsteemis 1= nõrk, 5=väga tugev.

Žüriisse kuuluvad: Targalt Internetis projekti eksperdid ja noortepaneeli liikmed.

Parimad saavad temaatilised auhinnad!


Osale veel ka teisel konkursil “Tark Youtuber 2016”.

Civitta Eesti AS, Eesti Targa Töö Ühing, SA Vaata Maailma ja Lastekaitse Liit korraldavad konkursi „Tark YouTuber 2016“. Konkursi eesmärgiks on „Get Online Week 2016“ raames pöörata noorte tähelepanu interneti turvalisusele ning võimalike ohtude vältimisele.

Võistlustööde esitamise viimane tähtaeg on 20. märts 2016. aasta. Filmitud vlogid tuleb saata koos osaleja nimega aadressile gow.konkurss@gmail.com. Kõik saadetud tööd vaadatakse üle ning laetakse üles Tark Youtuber 2016 kanalisse, kus soovijad saavad filmitud vloge vaadata ja hinnata. Võidutööd kuulutatakse välja 25. märtsil Targa Töö Ühingu Facebooki lehel!

Auhinnaloosis osalemiseks peavad kõik võistlustöö meeskonda kuuluvad liikmed end hiljemalt 20. märtsiks registreerima SIIN. Juhul kui vlog esitatakse ühe klassi poolt, peavad registreerima kõik klassi lapsed eraldi, sest just nii on võimalik suurendada võimalusi võita mõni eriauhind kogu klassile!

Osalema on oodatud kõik kooliastmed alates algkoolist ja kaasaarvatud kõrg- ning kutsekoolid üle Eesti. Konkursil osalemiseks tuleb filmida vlog ehk video oma tegemistest, mõtetest, hobidest või lihtsalt päeval tehtust kuid seejuures palun jälgi, et video vastaks interneti turvalisuse reeglitele*.

Vlogi pikkus võib olla kuni 2 minutit, vlogi võib filmida üksi, sõbra, kogu klassi või kursusega.

Võistlustöid hinnatakse kolmes kategoorias: I-VI klass, VII-XII klass ja kutsekoolid/kõrgkoolid. Parimatele on auhindadeks nutitelefon, kinokülastus (kokku kuni 30-le inimesele), kringel/tort ning lisaks loositakse kõikide osalejate vahel välja kast Tupla šokolaadi. Youtubes kogutud „meeldimiste“ alusel kuulutatakse välja publiku lemmiku auhind! Klassi või kursuse eriauhinnad loosime välja kõikide osalejate vahel- mistõttu on oluline, et iga õpilane registreeriks end individuaalselt ülal nimetatud lingil, sest just nii on võimalik suurendada oma klassi võiduvõimalust!

*Vlogi reeglid:

• Videos võib kasutada ainult neid klippe või pilte, kus on peal inimesed, kes on sulle selleks loa andnud.
• Ole enda kohta infot jagades ettevaatlik! Lähtu põhimõttest- mida vähem, seda parem. Jälgi, et videos ei oleks liigselt informatsiooni näiteks sinu kodu asukoha kohta (aadress, telefoninumber, paroolid jne.)
• Ei ole lubatud teiste kiusamine internetis (solvamine, ahistamine, laimamine, paroolide varastamine, varikontode tegemine jmt).
• Kui esitad mingeid fakte, siis tea, et internetis esitatakse vahel fakte, mis ei ole tõesed. Kontrolli infot vähemalt kolmest erinevast allikast ja alles seejärel kasuta seda oma konkursi töös.
• Kui oled midagi loonud (video, teksti, luuletuse, laulu jmt) siis võid selle soovi korral internetis teistele kättesaadavaks teha. Teised peavad sinu tehtut austama ja seda kasutades viitama sulle kui autorile.
• Relvade ja sõjavarustuse presenteerimine vägivaldsel või vägivalda õhutaval moel ei ole lubatud.
• Sinu tööd ei tohi teisi inimesi solvata ega neile haiget teha.
• Kui kasutad kellegi teise tööd enda töö sees või alusena, siis pead viitama selle tööpäritolule.

Rohkem infot leiab ka Facebookis.

Head loomisrõõmu!

Partnerid