Uudised ja artiklid

18.12.2021

24.11.2021

Vaata kogu plakatit SIIT.

OLE PEALKIRJADE SUHTES SKEPTILINE – Valeuudistel on tihti hüüumärkidega märgistatud kaasahaaravad pealkirjad. Kui juba pealkirjas esitatakse uskumatuid väiteid, siis tõenäoliselt need seda ongi.

VAATA LÄHEMALT VEEBILEHE AADRESSI – Võta võltsina tunduvat või mõne muu aadressiga sarnast URL-i hoiatusmärgina. Paljud valeuudiste veebiaadressid võivad olla tuntud uudistekanalite aadressidega sarnased. Seega – võrdle veebikanalite aadresse!

UURI ALLIKAT – Veendu, et lugu pärineb usaldusväärsest ja hea mainega allikast. Kui lugu on kirjutatud aga sinu jaoks tundmatu organisatsiooni poolt, siis otsi lisainfot.

PEA SILMAS EBAHARILIKKU VORMINDUST – Paljudel valeuudiste veebilehtedel esineb kirjavigu või on kasutatud kummalisi kujundusi.

HINDA FOTOSID – Valeuudised sisaldavad tihti manipuleeritud pilte või videoid. Need võivad olla küll autentsed, kuid vales kontekstis. Tee kindlaks, kust need pärinevad.

KONTROLLI KUUPÄEVI – Valeuudised võivad sisaldada valesid ja muudetud daatumeid.

KONTROLLI ALLIKAID JA VIITEID – Veendu, et autori poolt kasutatud allikad oleksid täpsed. Allikate vähesus ja viited tundmatutele ekspertidele on vihje võimalikule valeuudisele.

TUTVU TEISTE UUDISTEKANALITEGA – Kui ükski teine kanal sellele uudisele ei viita, võib tegemist olla valeuudisega.

KAS TEGEMIST ON NALJAGA? – Teinekord on valeuudiseid raske eristada paroodiast või satiirist. Vihje valeuudiseks annab see, kui uudis pärineb allikast, mis on varemgi paroodiaga silma paistnud

MÕNED UUDISED ONGI TAHTLIKULT VALED – Suhtu uudistesse kriitiliselt ja jaga ainult neid, mis on usutavad.

Vaata ka Valede jaht õppetamaterjali ning testi oma teadmisi Valede jaht Kahoot testiga.

Meil on käimas ka mäng: igal päeval on oma täht. Tänase päeva täht on “e”. Kui olete kõik tähed leidnud ja saadate lahenduse targalt internetis meeskonnale, on teil võimalus loosiõnne korral võita temaatilisi kingitusi.

Advendikalendrist leiate häid nippe, soovitusi ja töölehti interneti ja nutiseadmete targemaks ja turvalisemaks kasutamiseks.

Partnerid

  • logo-0
  • logo-1
  • logo-2
  • logo-3
  • logo-4
  • logo-5
  • logo-6
  • logo-7
Easysoftonic