Teavitusmaterjalid lastele ja lapsevanematele “Laste seksuaalne väärkohtlemine internetis”
29.05.2025
Politsei- ja Piirivalveamet koostas lastele ja lapsevanematele projekti „Laste seksuaalse väärkohtlemise ohvriks langemise ennetamine veebis“ teavitusmaterjalid, mis on abiks lastele ja lapsevanematele veebis aset leidva laste seksuaalse väärkohtlemise (kahtluse) korral.
Veebimaterjalid on üleval Lasteabi veebilehel.
- Lapsevanematele: Laste seksuaalne väärkohtlemine internetis | Lasteabi
- Lastele ja noortele: Veebimaailm | Lasteabi ja Seksuaalne väärkohtlemine internetis | Lasteabi
Info lapsevanematele: Mis asi on lapse seksuaalne väärkohtlemine internetis?
Lapse seksuaalne väärkohtlemine internetis tähendab, et last on digikeskkonnas (suhtlusäppides, sotsiaalmeedias, mängudes või veebikaameras jne) kaasatud seksuaalsesse tegevusse, milles ta ei soovi osaleda või mille tähendusest ja tagajärgedest ei saa ta täielikult aru. Seksuaalne väärkohtlemine internetis võib tähendada vähemalt ühe poole tahtevastaselt seksuaalse sisuga e-kirjade, sõnumite või piltide saatmist, intiimse informatsiooni küsimist, seksuaalsesse vestlusse kaasamist või nõudmist saata endast paljastavaid fotosid või videoid.
Näiteid laste seksuaalsest väärkohtlemisest veebis:
- Väärkohtleja valmistab lapse ette usalduslikuks suhteks, et teda hiljem seksuaalselt väärkohelda (inglise keeles: grooming)
- Last manipuleeritakse või survestatakse saatma endast alasti või erootilise sisuga pilte või teda meelitatakse käituma seksuaalselt (näiteks masturbeerima)
- Lapsele saadetakse ning teda ahvatletakse vaatama pornograafilise sisuga materjale.
- Lapsele tehakse seksuaalse sisuga kommentaare, sealhulgas temalt küsitakse intiimset informatsiooni või teda võidakse kaasata seksuaalsesse vestlusse.
- Seksuaalset väärkohtlemist tuleb eristada vabal tahtel toimuvast eakaaslaste vahelisest seksuaalse sisuga vestlusest (inglise keeles: chatting).
Õpeta last ära tundma ohtlikku suhtlust
- Kui keegi küsib lapselt pilte, räägib temaga seksuaalse sisuga teemadel või teeb ettepanekuid kohtumiseks, on see ohu märk ja sellest tuleb alati teavitada turvalist täiskasvanut.
- Selgita lapsele, miks ei tohi vastata ebamugavatele küsimustele ega suhelda võõrastega.
- Õpeta last, et kui keegi üritab teda survestada või ähvardada, ei ole ta süüdi ja peab kohe kellelegi rääkima – laps ei vastuta täiskasvanu tegude eest.
Seksuaalne väärkohtlemine internetis on tegelik ja ohtlik. Täiskasvanud saavad ja peavad sekkuma.
Iga lapse lugu ja ohutus on oluline.
Rohkem infot ning nõu ja abi saad Lasteabist: www.lasteabi.ee, tel. 116111