Laste ja noorte kaasamine

Laste ja noorte kaasamine

Projekti  juures tegutseb Noortepaneel,  mille liikmed nõustavad projektimeeskonda eelkõige noortele mõeldud tegevuste kavandamise ja läbiviimise osas.

Noortepaneeli ja laste ning noorte kaasamise kaudu jõuavad projektimeeskonnani laste ja noorte arvamused ja mõtted, millist teavet nad interneti edukaks ja turvalisemaks kasutamiseks vajavad ning mil viisil see noorte ja lasteni kõige paremini jõuab.

Targalt internetis teeb koostööd lapse õiguste saadikutega ning töötubade ja noorteseminaride korraldamise käigus erinevate noortega üle Eesti.

Rahvusvaheline koostöö ja noorte kaasamine

 • 2023. aasta septembrist novembrini osalesid Liise (16) ja Alide (16) rahvusvahelises Better Internet for Kids noortepaneelis ning osalesid 2023. aasta turvalise interneti foorumi (Safer Internet Forum) korraldamises.
 • 2022. aasta septembrist novembrini osalesid Alide (15) ja Aveli (15) rahvusvahelises Better Internet for Kids noortepaneelis ning aitasid ette valmistada ja läbi viia rahvusvahelist Turvalise interneti foorumit (Safer Internet Forum 2022).
 • 2022. aasta aprillist kuni 2023. aasta novembrini osales Mia-Ly (16) rahvusvahelise uuringuprojekti Digigen töös.

Noorteseminarid

23.-25. aprillil 2023 toimus Nelijärve Puhkekeskuses Targalt internetis noorteseminar teemal „Digitaalse ohutuse põgenemistuba“. Noorteseminaril osalesid 6.-10. klassi õpilased ja nende juhendajad Kuusalu Keskkoolist, Jäneda Koolist, Rocca Al Mare Koolist, Emili Koolist, Õismäe Vene Lütseumist ja Ehte Humanitaargümnaasiumist. Kokku oli seminaril osalejaid 36. Noorteseminari esimesel päeval lahendasime erinevaid põgenemistoa ülesandeid  ja teisel päeval lõid õpilased ja juhendajad ise põgenemistubasid. Neli põgenemistuba loodi eesti keeles ja üks vene keeles. Põgenemistubade ülesandeid sai lahendada nii veebis kui ka paberi ja pastakaga. Seminari kolmandal päeval said osalejaid teadmisi veebipolitsei tööst ning rääkisid kaasa, kuidas lasteabitelefonist parimal viisil teistele lastele teada anda ning milliseid üritusi võiks õpilastele targema ja turvalisema interneti kasutamise temaatikas korraldada. Lisaks töötubades osamisele said noored seigelda metsas ning panna oma teadmised proovile erinevatele küsimustele vastates ja punkte kogudes.

Veebiseminarid

5. juunil 2023 salvestati Teeviit Tulevikku podcast “Digitaalsed jõhkrused”, kus Targalt internetis projekti poolt osalesid Lastekaitse Liidu lapse õiguste saadik Inger-Paula, Kerli Valner Lastekaitse Liidust ja Marilin Küünarpuu Sotsiaalkindlustusametist. Arutati, mis on küberkiusamine, kus see toimub ja kuidas väljendub, ning muidugi kõige olulisem -kust saada abi.

Podcastid

 • 2024. aasta veebruaris osalesid lapse õiguste saadikud Liise ja Inger-Paula koos Targalt internetis teavitustöö koordinaatoriga Kerliga TORE podcastis, kus arutati turvalise interneti päeva konverentsil kõlanud mõtteid ning laste ja noorte digitaalse heaolu ja vaimse tervise teemadel.
 • 2024. aasta mais tuleb välja noortelt noortele Targalt internetis podcast.

Töötoad

Lasteaedadele:

 • 2023. aasta mais toimus Võrumaa koolieelikutele suunatud Ohutuspäev „Tunnen, Tean, Oskan“ Võru Spordikeskuse staadionil. Osalema olid oodatud kõik Võrumaa lasteaiad. Ohutuspäevadel keskenduti erinevatele temaatikatele, näiteks internetiohutusele, elektriohutusele, tuleohutusele, liiklusturvalisusele, vägivalla ennetusele, kuidas anda esmaabi jne. Projekti Targalt internetis poolt viisime läbi internetiohutuse töötoad.
 • 2024. aasta 10. mail toimus taaskord Võrumaa koolieelikutele Võru staadionil üritus “Tunnen. Tean. Oskan”. Osalesid kõigi Võrumaa lasteaedade viimased rühmad. Targalt internetis projekti poolt viisime läbi internetiohutuse töötoad.

Lastelaagrites:

17. juulil 2023 olime Remniku Õppe- ja Puhkelaagris, kus arutasime lastega, kuidas internetti- ja nutiseadmeid turvalisemalt ja mõistlikumalt kasutada. Osalejad olid 8-11-aastased nii eesti keelt kui ka vene keelt kõnelevad lapsed. Meil oli kaasas suur põrandamäng “Reis läbi interneti”, mille käigus said lapsed testida oma teadmisi, arutada erinevate situatsioonide lahenduskäikude üle, panna oma osavuse proovile sõnade seletamises ja piltide äratundmises jmt. Näiteks piltide tegemine ja jagamine ning nende internetti üles panemine olid laagris olijate jaoks väga olulised ja arutamist vajavad teemad.

Üritustel:

1.juunil 2023 toimusid Targalt internetis töötoad Kadriorus presidendi kantselei esisel lipuväljakul toimunud üritusel “Lastega ja lastele”.

Koostöö Väätsa õpilastega Samsungi projekti raames

2023. aasta novembrist kuni detsembrini oli Kerli Valner projekti Targalt internetis esindajana mentoriks Vääta Kooli õpilastele, kes osalesid Samsungi Solve For Tomorrow ideekonkursil.

Koostöö noorteinfoportaaliga Teeviit

Teavitusmaterjalid

Noortepaneeli liikmed on andnud oma panuse mitmete teavitusmaterjalide loomisse. Näiteks on koostöös loodud lapsevanematele infovoldik “10 soovitust lapsevanemale oma lapse interneti ja nutivahendite heaks kasutamiseks“.

Nõuanded lapsevanematele

 

 

 

 

 

 

Jõhvi Põhikoolis õppivad noortepaneeli liikmed lõid turvalise interneti päevaks video postitamise teemal.

Vaata noortepaneeli videot õigustest ja kohustustest internetis:

 

Partnerid

 • logo-0
 • logo-1
 • logo-2
 • logo-3
 • logo-4
 • logo-5
 • logo-6
 • logo-7
Easysoftonic