Õpetajatele

Sotsiaalvõrgustikud

Tänapäeval on digiseadmete kasutamine ja nende abil suhtlemine nii täiskasvanute kui ka laste ja noorte igapäevaelu lahutamatu osa. Populaarsed sotsiaalmeediaplatvormid, näiteks Instagram, Snapchat, Facebook jt pakuvad mitmekesiseid võimalusi teistega suhtlemiseks ja info jagamiseks. Kuid kuna internet on avalik ruum, kus kõik avaldatu salvestub, siis oma privaatsuse kaitseks ning ebasoovitavate olukordade vältimiseks läbi mõelda, kuidas, kellele ja mil määral oma andmeid ja infot endast suhtluskeskkondades jagada.

Targalt internetis projekti raames uuendati populaarsemate sotsiaalmeediakeskkondade (Instagram, Snapchat, TikTok, Facebook, Whatsapp, Twitter, ASK.fm) privaatsussätete seadmise juhiseid.

Juhistes on ära toodud rakenduste vanusepiirangud, kuidas muuta oma konto privaatseks, kuidas rakendusesiseselt teavitada ning nõu ja abi saamise võimalused. Juhised leiab siit:

Instagram 
Instagram juhis Android
Instagram juhis iOS

TikTok
TikTok juhis Android
TIKTOK juhis iOS

Twitter
Twitteri juhis Android
Twitteri juhis iOS

Snapchat
Snapchat Juhis Android
Snapchat Juhis iOS

Whatsapp
Whatsapp Juhis Android
Whatsapp Juhis IOS

ASK.fm
ASK.FM juhis Android
ASK.FM juhis iOS

Facebook
Facebook juhis Android
Facebook juhis IOS

Teema käsitlemiseks ja juhiste kasutamiseks oma õpilastega on mitmeid võimalusi.

Oleme 2020. aasta sügisel uuendanud tunnikava Sotsiaalsvõrgustike privaatsussätete muutmine, mis on mõeldud teema käsitlemiseks 5.-8. klasside õpilastega.

Juhiseid saab kasutada ka veebruaris loodud tunnikava “Privaatsusseadistused erinevates kontodes” raames enimlevinud keskkondade privaatsusseadistuste üle vaatamise käigus.

Lisaks saab juhiseid kasutada koos töölehtega otsustepuu “Mõtle oma postituste sisu peale” ning otsustepuu “Mõtle oma internetikontaktide peale“.

Vaata ka:
Nõuandeid suhtluskeskkondade kasutajatele (Targalt internetis, 2020)
Suhtlusportaali kasutaja meelespea (Andmekaitse Inspektsioon, 2019)

Partnerid

  • logo-0
  • logo-1
  • logo-2
  • logo-3
  • logo-4
  • logo-5
  • logo-6
  • logo-7
Easysoftonic